Uit een schokkend onderzoek van The Guardian blijkt dat gokbedrijven stiekem de gegevens van websitebezoekers verzamelen en deze zonder toestemming delen met Meta, het moederbedrijf van Facebook. Deze praktijken lijken in strijd met de wetgeving voor gegevensbescherming en leiden tot een golf van gerichte gokreclames voor gebruikers.
Grootschalig onderzoek onthult illegale praktijken gokreclames
Een diepgaand onderzoek door The Guardian onder 150 gokwebsites heeft aan het licht gebracht dat meer dan een derde van deze sites – maar liefst 52 websites – automatisch gebruikersgegevens deelt via de zogenaamde Meta Pixel tracking tool. Dit gebeurt zonder expliciete toestemming van de bezoekers, wat een directe schending is van de privacywetgeving.
Onder de betrokken websites bevinden zich grote namen als Hollywoodbets, Sporting Index, Bwin, Lottoland, 10Bet en Bet442. Het onderzoek toont aan dat deze websites direct bij het laden van de pagina beginnen met het verzamelen en delen van gegevens. Nog voordat bezoekers de kans krijgen om marketing cookies te accepteren of weigeren.
Gevolgen voor gebruikers Facebook
De impact van deze illegale datadeling is verstrekkend. Zodra Meta deze informatie ontvangt, worden gebruikers geprofileerd als potentiële gokkers. Dit resulteert in een stortvloed aan gerichte advertenties voor online casino’s en wedkantoren. Tijdens het onderzoek werd een testgebruiker binnen één browsersessie geconfronteerd met gokreclames van maar liefst 49 verschillende merken.
Deze advertenties waren niet alleen afkomstig van websites die illegaal data deelden, maar ook van bedrijven die zich wel aan de regels houden, zoals Ladbrokes, Sky Bet, BetVictor, Tombola en Bet365. Dit toont aan hoe het illegaal verzamelde profiel wordt gebruikt voor een breed scala aan gerichte advertenties.
Reacties van experts en betrokkenen
Iain Duncan Smith, voorzitter van de parlementaire werkgroep voor gokhervorming in het Verenigd Koninkrijk, roept op tot “onmiddellijke interventie”. Hij stelt: “Het gebruik van tools zoals Meta Pixel zonder expliciete toestemming lijkt volledig in strijd met de wet en moet onmiddellijk worden stopgezet.”
Dataprivacy-expert Wolfie Christl is nog explicieter in zijn kritiek: “Het delen van gegevens met Meta is sowieso al problematisch, zelfs mét toestemming. Maar dit doen zonder expliciete geïnformeerde toestemming toont een flagrante minachting voor de wet.”
Reacties vanuit de gokbedrijven
Verschillende gokbedrijven hebben inmiddels gereageerd op de onthullingen:
- Bwin erkent een “interne fout” en zegt onmiddellijk actie te hebben ondernomen om het probleem op te lossen
- Hollywoodbets stelt dat ze voldoen aan alle regelgeving, maar weigerde verdere toelichting
- Lottoland, met naar eigen zeggen 20 miljoen klanten, wilde geen commentaar geven
- Sporting Index en 10Bet hebben niet gereageerd op verzoeken om commentaar
Meta zelf verwijst alleen naar hun algemene voorwaarden, waarin staat dat bedrijven toestemming moeten hebben voordat ze data delen.
Bredere implicaties en toekomst gokreclames
Deze onthullingen komen op een moment dat er al verhoogde aandacht is voor de marketing praktijken van de gokindustrie. In september werd Sky Betting & Gaming al berispt door de Information Commissioner’s Office (ICO) voor het onrechtmatig verwerken van persoonsgegevens via advertentie-cookies.
Prof. Heather Wardle, specialist in gokonderzoek aan de Universiteit van Glasgow, waarschuwt: “Dit soort ongebreidelde marketing is zeer riskant. Als je al moeilijkheden ondervindt met gokken, zal dit je waarschijnlijk alleen maar meer doen gokken.”
Conclusie en vooruitzicht
De onthullingen van The Guardian leggen een zorgwekkend patroon bloot in de gokindustrie, waarbij de jacht op nieuwe klanten lijkt te prevaleren boven privacywetgeving en verantwoordelijk gedrag. Toezichthouders staan nu voor de uitdaging om effectiever op te treden tegen deze praktijken en de bescherming van gebruikers te waarborgen.
De ICO heeft aangekondigd dat ze een “uitgebreid onderzoek” uitvoert naar tracking pixels en gokreclames, en heeft gewaarschuwd niet te zullen aarzelen om handhavend op te treden, met boetes tot £500.000 als mogelijk gevolg.
Er zijn geen aanwijzingen dat Nederlandse gokbedrijven zich schuldig hebben gemaakt aan het schenden van de privacywetgeving via gokreclames op bijvoorbeeld Facebook.